Saç Nakli Uygulamaları

Saç Nakli Uygulamaları ile hemen hemen hepimiz kendimize ve güzelliğimize dikkat ederiz. Bizim için belki de en önemli şeyleri başında kişinin kendisini ve çevresinin o beğenmesi gelmektedir. Bayanlar beğenilme duygusu biraz daha baskın olarak ortaya çıksa da son yıllarda erkekler içinde aynı şeyi söylemek artık mümkün hale gelmiştir.

Teknolojik gelişimler ve sosyal değişimler toplum statüko değişimleri bireylerin dış dünya ile kurmuş olduğu bağlantı da birçok değişime neden olmuştur. Bu değişimlerin birçok kısmı ise fiziksel açıdan görsellik üzerine kurulmuştur. Burada ortaya çıkan önemli güzellik kavramlarının başında saç gelmektedir. Saç Her iki cins içinde önemli bir aksesuardır.

Bayanlar saçlarını hemen hemen her gün farklı stil ve dizaynlar ile değiştirerek karşı cinsi etkileme çabası içinde yer almaktadır. Bunun dışında kişisel beğenilerini de oluşturmak için bu deneyimi içsel olarak da yaşarlar ve fizikken biçimsel görünümlerini saçlar üzerinden değiştirirler. Baylar içinde bu özellik kısmen artık geçerli hale gelmiştir.

Erkek saçlarına olan ilgilerini tam anlamıyla ortaya koyarak kendileri için önemli bir aksesuar olduğunu birçok bilimsel açıklama da sunmuşlardır. Hal böyle olunca saç dökülmesi ve saç nakli uygulamaları gibi kavramlar her iki cins içinde hayati bir önem kazanmaktadır.

sac-nakli-1

Saçlar Neden Dökülür Saç Nakli Uygulamaları Nedir ?

Saçlarımız bizim için büyük önem taşır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere ayrılmaz bir parçamızdır. Ancak özellikle erkeklerde saç dökülmesi oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. Hastalıktır dedik çünkü bunun temelinde bilimsel bir alt yapı yatmaktadır. Baylarda görülen erkek tipi saç dökülmesi halk tabiriyle kral tacı tepe bölgesinin alından başlayarak kademeli şekilde açılması sonucunda oluşur. Önce zayıflayan saçlar zamanla tüy haline dönüşür. Kırılganlık oranı artar ve dökülür.

Saç dökülmesinin erkekler için temel nedeni testestoron hormonuna bağlanmaktadır. Hücre içi dehidrasyonlarda 5 alfa redüktaz adı verilen enzimlerinin artması sonucunda androjen reseptörleri testesteron etkileşimi içerisine girer. Saç kökleri olarak tabir edilen greftlerin beslenmesini engeller. Normal şartlarlarda saçlar belirli fazlar içinde kademeli döngüler de deriz bizler buna beslenir ve güçlenir böylece hayatını devam ettirir.

Ancak 5 alfa redüktaz enzimleri androjen reseptörlerine bağlanması sonucunda testestoron hormonu saçlarda gelişim fazlarını baskılar ve bunu engeller. Bu besinsiz kalan saç kökleri zamanla incelir kırılganlaşır ve sonunda dökülür. İşte Saç nakli tam olarak burada devreye girer günümüzde saç ekimi olarak da tabir edilen saç nakil uygulaması.

Hastanın dökülen saçlarının yerine gene kendi bedeninde yenilerini nakil yapılarak bir diğer tabirle ekim sonucunda yeniden kavuşmasını sağlar. Saç nakli uygulamaları günümüzde son 20 yılda özellikle ortaya çıkan bir kavram olup hızla gelişmektedir.

Saç nakli uygulamaları

Saç nakli uygulamaları

Saç Ekimi ile Saç Nakli Uygulamaları Aynı Şey Mi?

Aslına bakılırsa olay daha çok psikolojik olarak tanımlanabilir Saç nakli kelimesi daha tibbi ve soğuk bir kelime olarak algılanır ve korkutucu gelmektedir. Bu sebeple saç ekimi kelimesi tercih edilmektedir. Ancak Saç nakli ve saç ekimi arasında herhangi bir fark yoktur. Her ikisi de aynı şeyleri ifade etmektedir.  Günümüzde yoğun talep erkek hastalarda ağırlık oluşturmak da olan bu operasyon bayanlar tarafından da tercih edilmektedir.

Saç Nakli Çeşitleri Nelerdir ?

Saç nakli yöntemi günümüzde 2 tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların ilk klasik yöntem olarak da bilinen (eski yöntem) Fut saç ekimi  dir. Fut saç ekiminde temel mantık önce dökülen alan tam oalrak tespit edilir. Buraya ne kadar greft gidecek ne kadar sıklıkla nakil yapılmalı ne derece etkili olur vb sorularla planlama yapıldıktan sonra işleme geçilir.

Saç Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır ?

İşlem donör bölgeden alınan saç kökleri yani greftlerin tabaka halinde çıkartılarak, kel olan bölgeye açılan kanallara saçın yönüne uygun şekilde entegre edilmesi sonucunda gerçekleştirilen bir sistemdir. Fut saç ekimi ile tek sefer çok sayıda greft yani saç kökü transfer edilebilir. Ancak donör bölgeden alım esnasından kesim olduğundan operasyon sonrasında dikiş şarttır. Aksi halde alım yapılan bölgenin enfekte durumu söz konusu olabilir.

Bir diğer saç nakli yöntemi olan fue saç ekimi ise günümüzde yoğun kullanılan ve mikro cerrahi anldam çok daha başarılır bir sistemdir. Diğer sisteme benzer yönleri bulunmakla birlikte burdaki temel fark donör bölgeden alınan saç kökleri tek tek pançlar ile ayrı ayrı alınmasıdır.

Herhangi bir şekilde bölgeyi kesme ya da şerit çıkarma gibi bir şey söz konusu değildir. Fue saç ekimi daha klas ve pratik şekilde saç nakli uygulamaları açısından tercih edilen bir yöntemdir. Saç nakli bilindiği üzere oldukça büyük önem ve hassasiyet taşıyan bir konu olup her iki yöntemde hem erkeklere hem de bayanlara uygulanmaktadır. Ancak bayanlar saç nakli uygulamaları ndan fue saç ekimini daha fazla tercih etmektedirler. Çünkü plastik cerrahi anlamından herhangi bir iz vb kalmaz.

sac nakli uygulamaları 1

sac nakli uygulamaları 1

Saç Nakli Sonrası Neler Yapılmalıdır ?

Saç nakli işlemi sonrasında hasta alkol ve sigara kullanmamalıdır. Asprin vb kanı sulandırıcı etkisi olan ilaçlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca saç nakli uygulamaları yapılan bölge ve baş darbelerden korunmalı ödem olmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Saç ekimi sonrasında saçlarımız kabuk bağlar ve kaşıntı yapabilir.

Bu gibi durumlarda size verilen krem ve losyonu sürüp gerekli dakikayı tahminen 30 ila 45 dakikadır bekleyiniz. Ardından doktorunuz tarafından size verilen şampuanla çok hafif dokunuşlar ile saçlarınızı yıkayınız. Saç nakli yöntemi sonrasındaki saç ekimi ile oluşan yeni saçlar 6 ila 9 ay arasında çıkmaya başlayacaktır. Tam 1 yıl içerisinde tam olarak yeni saçlarınıza kavuşacaksınız.

Özet
Saç Nakli Uygulamaları
Hizmet Türü
Saç Nakli Uygulamaları
Hizmet Sağlayan
Saç Ekim Merkezi,
Zeytinlik Mah Yakut Sok No:3 Kat:1 ,Bakırköy ,Istanbul-34140,
Telephone No.05547916545
Hizmet Alanı
Saç ve Estetik Cerrahi
Açıklama
Saç nakli uygulamaları fue ve fut olmak üzere iki ayrı teknikten oluşmaktadır. Saç ekim merkezleri günümüzde genellikle fue yöntemini tercih etmektedirler.