Saç Mezoterapisi

saç mezoterapisi

Günümüzün en büyük sorunlarından biri saç dökülmesidir. Saç Mezoterapisi bireylerin, mevsimsel, strese bağlı ve vitamin eksikliği gibi çeşitli sebeplerden dolayı oluşan saç dökülmesine önlemek amacıyla yapılan bir uygulamadır. Saç Mezoterapisi ile genel anlamda deri altına vitamin ve mineraller enjekte entegre edilmektedir.

Özellikle saç kökleri bazen çeşitli sebeplerden ötürü zayıflar. Zamanla incelmeye başlar. Sonrasında daha kırılgan bir yapıya sahip olur ve tüğ dediğimiz şekle dönüşür ve dökülmeye başlar. Aslına bakılırsa saçın bilimsel olarak bir döngüsü vardır. Bu döngü bir takım fazlardan oluşur.

Bu fazlar dört ayrı gruptan meydana gelmektedir. Bu faz döngüleri içerisinde bazen mevsime bazen günlük hayatın stresine bağlı olarak bozulmalar görülebilir. Bunlar dışında da erkek tipi saç dökülmelerinde kral tacı olarak adlandırılan kellikler oluşabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Saç Mezoterapisi

Erkek tpip saç dökülmesi yukarıda da belirttiğimiz gibi kral tacı olarak da halk arasında adlandırılır. Erkeklerde testosteron hormonun yüksek olması sebebiyle saç kökleri zamanla yukarda saydığımız fazların etkileşimini bozar. Bunun sonuncunda saç dökülmesi başlar.

Daha teknik olursak Hem erkeklerde hem de kadınlarda androjen hormonu bulunur.  Saç dökülmesi sürecinde iki tip androjen rol oynar. Bunlar testosteron ve dihidrotestosterondur. Dihidrotestosteron bir testosteron çeşididir.

DHT özellikle saç greftleri üzerinde baskı kurar ve androjen reseptörüne basitce bağlanıp hızlıca etkisini gösterir. Testosteron hormonun da saç greftleri üzerinde etkisi vardır, ancak bu DHT’ anrojenden çok daha zayıf bir etkidir. Testesteron hormonu ile etkileşime giren androjen reseptörleri saç köklerinin fazlarını engellemeye başlar böylece saç kökünün beslenmesi yok olur.

Yeni saç kökleri çıkmadığı gibi mevcutlarda beslenemediği için tek tek ölmeye başlar. Saç mezoterapisi bu zayıflayan saç köklerini mikro enjeksiyon ile multivitaminler sayesinde besleyerek greftlerin fazlarını tamamlamasını sağlayarak saçın güçlü kalması mümkün kılmaktır.

5 alfa redüktaz adı verilen enzimlerinin artması sonucunda androjen reseptörleri testesteron etkileşimi ile saç greftleri üzerinde tamamen olumsuz bir tablonun oluşmasına neden olur. Böylece artık saç dökülmesi hızlanarak artmaya devam eder tabi tüm saçlar dökülene kadar.

Saç mezoterapisi bu reseptörlere sömürülen saç fazlarının beslenmesini en iyi şekilde sağlayarak bu olumsuz etkiyi en aza indirmenin peşindedir.

Mevsimsel Strese Bağlı Saç Dökülmesi

Günlük hayatın getirdiği iş, aile, sosyal sıkıntılar ile birlikte zaman zaman oldukça bunalırız. Böylece hem bedenimiz hem de ruhumuz bize olumsuz cevap verir. Bunların yansımalarından biri de saçlarımız üzerinde görülmektedir. İnsan zihni biyokimyasal bir yapıya sahiptir.

Zaman zaman kendisini korumak için bazı kısıtlamalar yapar ve bunlardan biri de hormonsal dengelerin değişimidir. Değişen hormon dengeleri içinde saç dökülmesi hızla şekilde mevsim koşullarıyla da ilintili şekilde artar. Saç mezoterapisi bireyin bu durumlara bağlı saç kayıplarını önlemek için çeşitli setler şeklinde yapılarak bu kayıplarına önüne geçilebilir.

Saç mezoterapisi sürekli yapılamaz maksimum 12 seans olarak gerçekleştirilen bu uygulama dönemsel olarak tekrarlanabilir. Saç mezoterapisi, Prp tekniği ile de desteklenmelidir. Bu iki teknik birbirini tamamlayıcı nitelikte olup tam anlamıyla saçın korunması ve gelişmesini sağlayan multivitaminleri içerir. Fue saç ekimi sonrası tavsiye edilir.

Saç Prp tekniği özellikle kişinin kendi kanının santrifüj tekniği ile yeniden yapılandırılıp zayıf kıl köklerine enjekte edilmesine verilen işlemin adıdır. Son yıllarda ön plana çıkan prp tekniği saç ekimi sonrası nda da yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Kaliteli ve güzel saçlara sahip olabilmek için kombin yani ikili olarak kullanımı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bu işlemler hijyen koşullarda medikal uzmanlar eşiğinde gerçekleştirilmelidir. Aksi hal de yarardan çok zarar neden olur.

Özet
Hizmet Türü
Saç mezoterapisi
Hizmet Sağlayan
Saç Ekim Merkezi,
Zeytinlik Mah Yakut Sok No:3 Kat:1, Bakırköy, Istanbul-34140,
Telephone No.05547916545
Hizmet Alanı
Saç ve Estetik Cerrahi
Açıklama
Saç mezoterapisi zayıflayan ve dökülen saçları tekrar kazandırmak için saç prp tekniği ile birlikte kombin yapılan saç bakım uygulamasıdır.