Saç Ekim Nedir? Saç Ekimi Yapılırken Uygulanan Teknikler Nelerdir?

Hem erkeklerde hem kadınlarda gözlemlenebilen ancak özellikle erkeklerin çok sık yaşadığı problemlerden olan saç dökülmesi, uzun yıllardır uygulanan tedavi yöntemleriyle kesin ve kalıcı çözüm sağlanabilen bir rahatsızlık durumuna gelmiştir. Çoğunlukla genetik faktörler nedeniyle karşılaşılan saç dökülmesi, çeşitli saç ekimi teknikleriyle kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Saç ekimi, saç ekim merkezi, saç ekim süreci ve yöntemleri, saç ekimi fiyatları gibi merak edilen tüm konular yazımızda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Saç Ekim Nedir?

Başın alın bölgesindeki ve üst kısmındaki saçlar dökülebilme özelliğine sahipken; ense, arka ve yan taraftaki saçlarda genetik olarak dökülme gözlemlenmemektedir. Saç ekimi, dökülmeme niteliğine sahip yan ve arka taraftaki saçların, dökülme gözlemlenen bölgelere nakledilmesi suretiyle geçekleştirilen işlemdir. Saç nakil işleminin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için; alınacak saç köklerinin, saç yoğunluğunun yeterli olduğu, sağlıklı saç bölgelerinden temin edilmesi gerekmektedir. Saçların düz ya da kıvırcık oluşu ve saç rengi de işlem sürecinde etkili olan faktörlerdendir.

Artık, saç ekimi konusunda hizmet veren çok sayıda saç ekim merkezi bulunmaktadır. Saç ekimi fiyatları ise; ilgili merkezin geçmiş deneyimi, referansları, konumu ve vermiş olduğu hizmetin kalitesi gibi etkenlere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Saç ekim merkezlerinde saç ekimi işlemi yapılırken izlenen süreç ve işlem aşamaları genellikle şu şekilde gerçekleştirilmektedir; Öncelikle saçların tıraş edilmesi gerekir. Sonrasında uygulanacak işlem, saç köklerinin alınacağı bölgelere lokal anestezi uygulamaktır. Ardından, bu bölgelerden teker teker saçların alınması işlemi gerçekleştirilir. Ön saç çizgisi oluşturularak ve saçların doğal yönü gözetilerek microkanallar açılır. Uygun bölgelerden temin edilmiş saç kökleri, açılan bu microkanallara yerleştirilerek işlem tamamlanır.

sac ekimi merkezi

Saç Ekimi Yapılırken Uygulanan Teknikler Nelerdir?

Gerçekleştirilmekte olan modern saç ekimlerinde; iki yöntem ön plana çıkmaktadır;

  • – FUT – Foliküler Ünite Transplantasyonu
  • – FUE – Foliküler Ünite Ekstraksiyonu

Dünya genelinde ve Türkiye’de en sık kullanılan yöntem, FUE tekniğidir. FUT tekniğinde uzun bir şerit halinde kesi yapılarak saçlı kısım bir bant halinde çıkarılırken, FUE yönteminde işlem bu şekilde uygulanmamaktadır ve saç bandı çıkarılmamaktadır. Bir kulak hizasından diğer kulak hizasına kadar olmak üzere, başın arka tarafından ve enseden saç kökleri teker teker alınarak, bu kökler saçsız bölgelere nakledilmektedir.

FUE yönteminin iz bırakmaması en büyük avantajıdır. Ayrıca, saç kökü temin edilen bölgedeki saç yoğunluğuna göre 3000 – 7000 adet greft çıkartılabilmektedir. Bu yöntemde neşter kullanılmaması ve saç kökü alınan bölgelere dikiş atılmaması da, bu tekniğin tercih edilme sebeplerindendir. FUE tekniği, dünya genelinde en yaygın biçimde kullanılan saç ekim tekniği olarak kabul görmektedir.

Saç ekimi tamamen dökülmüş olan bölgelere uygulanmakla birlikte, seyrelmiş kısımlara da uygulanabilir. Ekilen saçlar, genetik yapı bakımından dökülmeme niteliğine sahip bölgelerden temin edildikleri için hayat boyunca kalıcı özelliğe sahip olurlar.

Özet
Hizmet Türü
Saç Ekimi
Hizmet Sağlayan
Sac Ekimi Merkezi,
Zeytinlik Mah Yakut Sok No:3 Kat:1 ,Bakırköy,istanbul-34000,
Hizmet Alanı
Saç ve Estetik Cerrahi
Açıklama
Saç ekimi, saç ekim merkezi, saç ekim süreci ve yöntemleri, saç ekimi fiyatları gibi merak edilen tüm konular yazımızda detaylı bir şekilde yer almaktadır.